Автомобилните акумулатори, са предназначени само да запалят колата, след което да бъдат зареждани постоянно, от динамото на автомобила. За разлика от тях, тяговите акумулатори са предназначени точно за обратното, да бъдат дълбоко разреждани в продължение на часове, без това да скъсява драстично живота им. Това ги прави правилният избор, при подбора на автономна соларна система. Те се делят на няколко различни вида: Оловно-киселинни(течни), AGM, GEL и LiPo. Това са най-често срещатните типове които се използват при соларните системи.
Типове акумулатори
Оловно-киселинните(течни) акумулатори, както се разбира от името им, са с течен електролит са най-често са обслужваеми. Това удължава живота им, но имат ангажимента да се поддържат и доливат през определен период от време с деситилирана/дейонизирана вода. Разполагат с голям живот от 1500 цикъла и нагоре.
AGM акумулаторите, са от типа “сухи” акумулатори, като електролитът им е в твърдо състояние, абсорбиран в специален материал. Това позволява монтажа им под всякакъв ъгъл, без това да влияе на работата им. Те могат по-лесно да отдават голямо количество енерги за много кратко време, спрямо останаллите. Също така, по добре понасят ниските темперетури. Минусите им са, че са по-скъпи от течните(но по-евтини от GEL) и че са чувствителни на презареждане.
GEL акумулаторите, са също от типа “сухи”, необслужваеми акумулатори. Те имат по-дълъг живот от AGM батериите, но за сметка на това и цената им е доста по-висока. Пазряният им дял е по-малък от 1%, спрямо AGM акумулаторите.
LiPo батериите, познати от мобилните телефони, поради намаляващата им се цена, вече намират все по-голямо приложение в соларните системи. Те имат огромен живот спрямо другите типове батерии. Съответно и цената им е в пъти по висока за Ah. Не се влиаят от темперетурата, могат да се източват почти до 100%, без това да оказва влиание на живота им.